קבוצות וסדנאות פסיכודרמה

אודות הטיפול הקבוצתי בפסיכודרמה

הטיפול הקבוצתי בפסיכודרמה הינו כלי עוצמתי לכל מי שרוצה לעבוד ולשפר את יחסיו עם הסובבים אותו.
הקבוצה משמשת כמעין מראה לכל משתתף, חברי הקבוצה והמנחה מאפשרים לכל משתתף בקבוצה להבין כיצד תגובותיו נראות ונתפסות בעיני אחרים.

במהלך המפגש המשתתפים בקבוצת הפסיכודרמה משחזרים רגעים שונים מחייהם ומקבלים הזדמנות לעבור תהליך אמיתי של למידה ושינוי.
באמצעות הפסיכודרמה לומדים המשתתפים להבין את תגובותיהם המובנות (האוטומטיות) ולעיתים הלא רצויות, ולפעול בדרכים חדשות אשר ישפרו את איכות הקשר עם הסובבים באופן משמעותי.
לכל אדם ישנו אוסף של תפקידים אשר הוא ממלא בחייו, האמא, האבא, הבוסית, הבוס, הפקידה "הכעסן" "המשמחת" וכו… מסגרת הטיפול בקבוצת הפסיכודרמה מאפשרת למשתתפים להשקיף על מגוון התפקידים השונים אשר הם ממלאים בחייהם מצד אחד, אך מצד שני היא מאפשרת להם גם להתנסות בתפקידים שונים אשר לעיתים נמענים מהם באופן לא מודע. חוויה זו לא רק שמאפשרת למשתתפים לבחון ולחקור את התנהגותם אלא גם מאפשרת להם לחרוג מתפקידם הקבוע ובכך מיצרת עבורם צוהר אמיתי לשינוי.
במהלך המפגשים הקבוצה מבססת את עצמה כסביבה תומכת, בטוחה ולא שיפוטית. תהליך זה מאפשר לכלל המשתתפים בקבוצה להרגיש בנוח ולפתוח את הלב והרגש.

באמצעות הפסיכודרמה ניתן לטפל ביעליות במגוון רחב של בעיות כגון:

  • יחסים חברתיים
  • קשרים משפחתיים
  • דימוי עצמי
  • זוגיות ומערכות יחסיים

יתרונותיו של הטיפול הקבוצתי

בשנים האחרונות גוברת המודעות העולמית לאיכותו של הטיפול הקבוצתי, ויכולתו לשמר תהליכי שינוי ארוכי טווח.
להבדיל מהטיפול הפרטני בקבוצה מקבלים פידבק מחברי הקבוצה אך יחד עם יתרון זה יש לזכור שהזמן שכל חבר קבוצה מקבל קטן משמעותית מאשר בטיפול פרטני".
תהליכי השינוי שנוצרים בקבוצות הטיפול מוטמעים בהתנהגות המשתתפים ועוברים עמם לחייהם הפרטיים ומיושמות בפועל עם הסובבים אותם.

למי הטיפול הקבוצתי אינו מתאים ?

הטיפול הפרטני בפסיכודרמה הוא טיפול המבוסס על שיחות שמתוכן 'יוצאים' לפעולה בה המטפל הוא בעצם המנחה של המטופל וכל כולו שלו ובשבילו.
הוא מתאים למי שזקוק לתשומת לב מלאה, מעוניין במקום שהוא רק משלו ורוצה את 100% של הזמן, גם החשיפה היא בפני המטפל בלבד ולא מערבת בפועל עוד אנשים, ישנן טכניקות מגוונות לעבוד באופן פרטני.
טיפול בקבוצה מתאים בעיקר למי שמעוניין לחלוק את הטיפול עם עוד אנשים, כך שהוא יקבל עוד פידבקים מאנשים שסביבו. זמן הטיפול והמנחה "מתחלקים" בין המשתתפים, מה שלא מהווה בהכרח חיסרון.

אז איך מחליטים מה מתאים?  כדאי להתייעץ עם המטפל לפני שלוקחים את ההחלטה, לפעמים שווה להיפגש פעם אחת כדי לבחור את מה שמדויק עבורך.

קבוצת פסיכודרמה בירושלים
-
אשמח לענות על שאלות

כתבו לי כאן ואחזור אליכם במהרה

לא מצליחים לקרוא: שנה טקסט captcha txt