טיפול בפסיכודרמה

אודות הפסיכודרמה

אודות הטיפול בפסיכודרמה

הפסיכודרמה נהגתה ופותחה על ידי יעקב לוי מורנו בתחילת המאה ה-20. פסיכיאטר יהודי ממוצא רומני שחי בארה"ב. מורנו שצפה בילדים והבחין בספונטניות שלהם תוך כדי משחק, הבין שככל שאנו מתבגרים אנו מאבדים כוח חזק ומשמעותי לצמיחה ואיכות חיים נפשית. מורנו שאל את עצמו כיצד יכול האדם להתחבר חזרה לאותו מקור חיים ספונטאני בו הוא משתמש בילדותו, ובעקבות שאלה זו הגה ופיתח את הפסיכודרמה. כפסיכיאטר בחר מורנו לשלב ולשכלל את השיטה שבנה בהתאם לכללי הפסיכיאטריה וכך נוצרה הפסיכודרמה ככלי פסיכודינאמי לכל דבר.

מטרת הטיפול בסופו של דבר היא להגיע לרמת דיוק גבוהה שלנו עם עצמנו, להשתמש בכלים שיש באמתחתנו להתמודד עם הבעיות והקשיים הפוקדים אותנו. לכל אדם יש את המאגר הפרטי שלו, בכל מאגר נמצאים גם החולשות וגם הכוחות.

בטיפול אנו לומדים לזהות את הכוחות, לחדש את היכולות, ולהודות בחולשות. במשך הטיפול אנו לומדים לשחרר את אחיזתנו מהאחר ולקחת אחריות על עצמנו, ועל חיינו.
הפסיכודרמה מאמינה שעל מנת להתחבר אל אותו מאגר כוחות פנימי עלינו להתחבר לכוח היצירתי שבאדם, אותו הכוח שיש ביכולתו לקיים את השינוי. החיבור אל היצירתיות קורה כאשר אנו

מתוודעים אל הספונטאניות שבנו. הספונטניות היא הכוח הפועל בהווה שמניע אותנו לקראת תגובות. זוהי גם הספונטניות שזיהה מורנו אותה אנו מאבדים בהתבגרותנו.
בעזרת הטיפול הפסיכותרפי מתחבר האדם אל היצירתיות שבו ואל הספונטאניות וכך מתאפשרת לו היכולת להגיב בצורה הולמת למצב חדש וגם להגיב בצורה חדשה למצב ישן.

במסגרת הטיפול נבדקים יחסים בין אישיים, קונפליקטים ובעיות אמוציונאליות על ידי המחזתם בפועל. בכך ניתנת לנו האפשרות לבחון את מעשינו ואת אופני התגובה אותם אנו מפעילים בדרך כלל.
לחצו כאן להרחבה מפורטת על הטכניקה בשימוש בפסיכודרמה

אשמח לענות על שאלות

כתבו לי כאן ואחזור אליכם במהרה

לא מצליחים לקרוא: שנה טקסט captcha txt